Tehnicheskoe rukovodstvoКомплексна сексуальна освіта (КСО) відіграє важливу роль у підготовці молоді до безпечного, продуктивного та повноцінного життя у сьогоднішньому світі, де їхньому здоров’ю та благополуччю загрожують ВІЛ/СНІД, інфекції, що передаються статевим шляхом, небажана вагітність, ґендерне насильство та нерівність. Однак, не дивлячись на чіткі та переконливі докази тієї користі, котру приносять якісні навчальні програми КСО, лише деякі діти та молоді люди отримують необхідну підготовку до дорослого життя, аби самостійно та відповідально вирішувати питання щодо своєї сексуальності та стосунків на основі достовірної інформації.

Молодь вступає в доросле життя, маючи негативну, сповнену протирічь та не завжди достовірну інформацію про сексуальність, що посилюється небажанням та неготовністю дорослих, в тому числі батьків та вчителів, обговорювати ці питання. В багатьох суспільствах моральні устої та діючі закони перешкоджають суспільному обговоренню сексуальності та сексуальної поведінки, а соціальні норми сприяють закріпленню таких негативних явищ, як, наприклад, ґендерна нерівність у сексуальних стосунках, планування сім’ї та використання сучасних контрацептивів.

Сукупність наявних доказів вказує на те, що КСО сприяє формуванню у дітей та молоді достовірних та таких, що відповідають віку, знань, ставлень та вмінь, позитивних цінностей, в тому чисти таких, як повага до прав людини, ґендерної рівності та соціокультурного розмаїття, а також установок та навичок, необхідних до побудови безпечних, здорових та позитивних стосунків (див. Розділ 4 – Доказова база комплексної сексуальної освіти).

КСО є важливою також і тому, що допомагає молоді усвідомлювати соціальні норми, культурні цінності і традиції, щоби краще розуміти та будувати свої відносини з однолітками, батьками, вчителями, іншими дорослими та громадою.

Країни все більше визнають важливість формування у молоді знань та вмінь, необхідних для ухвалення відповідальних рішень, що стосуються їхнього життя, особливо в умовах більш широкої доступності матеріалів сексуального характеру в Інтернеті та інших засобах масової інформації. Порядок денний в області стійкого розвитку на період до 2030 та глобальні Цілі стійкого розвитку закликають до дій, спрямованих на те, аби ніхто не залишився без уваги, а також до реалізації прав людини та ґендерної рівності для усіх. Мобілізація політичної спрямованості до досягнення цілей у сфері освіти, ґендерної рівності, здоров’я та благополуччя також створює можливості для розширення існуючих чи створення нових міжсекторальних програм для забезпечення КСО дітям та молоді в усьому світі.

Міжнародне технічне керівництво щодо сексуальної освіти було розроблене в допомогу державним органам управління у сфері освіти та охорони здоров’я та іншим профільним відомствам у розробці та впровадженні програм та навчальних матеріалів щодо комплексної сексуальної освіти для викладання у школах та поза школами. Технічне керівництво в першу чергу є актуальним для міністерств освіти та профільних фахівців, в тому числі розробників навчальних програм, директорів шкіл та педагогів. Технічне керівництво також можуть використовувати недержавні організації, молодь та спеціалісти, які працюють з молоддю, в якості інструментарію інформаційно-просвітницької роботи та адвокації, наприклад, для донесення цієї інформації в якості прикладів найкращих практик до осіб, які ухвалюють рішення, та/або для інтеграції в глобальний порядок денний, такий як глобальні Цілі розвитку.

Це Технічне керівництво буде корисним усім, хто бере участь у розробці, викладанні та оцінці програм сексуальної освіти в школах та поза школами, в тому числі спеціалістам, залученим до питань якості освіти, сексуального та репродуктивного здоров’я, здоров’я підлітків, ґендерної рівності та інших питань.

 

Завантажити документ:

 

Джерело: http://www.unaids.org/ru/resources/presscentre/featurestories/2018/january/20180110_sexuality-education, http://www.unwomen.org/en/digital-library/publications/2018/1/international-technical-guidance-on-sexuality-education, https://www.unfpa.org/publications/international-technical-guidance-sexuality-education, http://www.who.int/reproductivehealth/publications/technical-guidance-sexuality-education/en/