Дослідження було проведено МБО «Служба порятунку дітей» у партнерстві із Уповноваженим Президента України з прав дитини у грудні 2020 р. - січні 2021 р. Виконавець дослідження: Агенція ProinsightLab.
Завдання дослідження:
-
Дослідити особливості користування Інтернетом дітьми шкільного віку.
-
Визначити поширеність епізодів сексуального насильства та сексуальної експлуатації та їх характерні риси серед українських дітей шкільного віку.
-
Виділити фактори ризику та захисні фактори сексуального насильства та сексуальної експлуатації.
Окремі висновки:
-
Більшість дітей користуються Інтернетом майже щодня, переважно маючи доступ з дому. З віком діти частіше користуються мобільним Інтернетом та доступом у школі або громадських місцях.
-
Переважно діти починають користуватись Інтернетом у 6-8 років, проте є й ті, хто почали користуватись Інтернетом з 3-х років. Присутня статистично підтверджена тенденція до «омолодження» початку користування Інтернетом – чим молодші діти, тим раніше вони починають користуватись Інтернетом. Така ж ситуація навколо реєстрації у соцмережі – чим молодші діти, тим раніше вони реєструються вперше у соцмережі.
-
Близько 40% опитаних дітей вже мають досвід зустрічі з сексуальним контентом, з них 7% бачать його майже щодня. Проте сексуальний контент є третім по частоті зустрічаємості серед опитаних дітей, його бачать рідше, ніж контент з алкоголем/наркотиками та контент з насильством. Діти молодшого віку значущо рідше зустрічали сексуальний контент.
-
Більшість дітей вперше побачили сексуальний контент у віці 7-13 років, хоча є опитані, які мали таку зустріч ще у дошкільному періоді. Вік знайомства із сексуальними матеріалами омолоджується наряду із початком користування Інтернетом та реєстрацією у соцмережах.
-
Майже чверть дітей потрапляли хоча б в одну із ситуацій сексуального насильства чи експлуатації за останній рік. Ситуації траплялись з опитаними дітьми з частотою від 1% до 14% дітей. Частіше за все траплялись ситуації про запитання щодо інтимних частин тіла, прохання надіслати оголені фото та надсилання фото оголених людей.
-
Такі ситуації сексуального насильства/експлуатації, як оголення на камеру, зустріч наживо з метою сексу, траплялись частіше із хлопцями. Також більшість ситуацій траплялась частіше з дітьми старшого та середнього віку.
-
Ситуації, що траплялись з дітьми, були частіше пов’язані із незнайомими людьми, але також досить часто і з людьми, яких діти знають поза Інтернетом. У хлопців значущо частіше ситуації пов'язані з людиною, яку вони знають в житті, тоді як у дівчат навпаки –з людьми, з якими вони не знайомі. Також у дітей з села значущо частіше трапляються ситуації, пов'язані із знайомими у реальному житті людьми
-
Половина дітей не розповіли нікому про те, що з ними трапилось.
-
У двох третин дітей батьки контролюють їхню діяльність в Інтернеті, запитуючи, що вони роблять, у третини – переглядаючи, що роблять діти, з ким вони спілкуються, ще у чверті дітей батьки забороняють їм користуватись певними сайтами чи додатками, у 16% -контролюють за допомогою батьківського контролю, і у 11% дітей батьки відбирають пристрої. Близько 20% дітей відмітили, що батьки не контролюють їхню діяльність в Інтернеті.
Ознайомитися з повною версією звіту
____________________________________________
Інші статті за темою:
-
Обізнаність та ставлення вчительської спільноти і батьків до комплексної сексуальної освіти
-
Дослідження громадської думки щодо ставлення до комерційної сексуальної експлуатації дітей
-
Сексуальні зловживання щодо дітей та їх наслідки у дорослому житті