Дарлін Дені-Фріск (Darlene Denis-Friske), викладач Інституту Ньюфелда, Канада, дитячий психолог, психотерапевт, консультант з питань дитячо-батьківських стосунків, працюючий в руслі теорії развитку Гордона Ньюфелда, darlenedenisfriske.weebly.com

Весна - це пора розквіту та росту, нових можливостей і сподівань, а також ... шлюбний період для багатьох видів у природі. Вона оживає зі звуками шлюбних пісень, яскравими кольорами переливається вбрання пернатих кавалерів, у повітрі витають феромони, а за увагу самки розгортаються справжні бої серед самців. Як багато спільного у цьому можна помітити у поведінці старшокласників на перервах!

Юність часто порівнюють з весняною порою! Яка вона прекрасна! Ми з трепетом спостерігаємо за тим, як дорослішають наші діти, як вперше закохуються, як палітра їхніх почуттів та емоцій наповнюється глибшими та більш насиченими відтінками від захоплення до закоханості та кохання. Вся увага підлітка ніби спрямована всередину своїх переживань, так важко думати про щось інше в цьому бурхливому потоці. Ніщо вже не буде таким, як раніше, для наших дітей. Життя заграло новими кольорами!

Як поводитись батькам під час цього перехідного періоду? Що змінюється в дитячо-батьківських стосунках, а що має залишатись незмінним? Іноді батькам ніяково брати до уваги сексуальність своїх підростаючих дітей, що формується. У нас виникає багато хвилюючих запитань: коли можна відпускати підлітка на перше побачення, як знайти рівновагу у часі, що вони проводять у компанії та наодинці, скільки взагалі часу варто проводити молодій парі наодинці. З одного боку нам кортить дізнатися якомога більше про стосунки закоханої пари, а з іншого боку не хотілося би бути надокучливими. Багато чого варто обміркувати. В кожній сім'ї будуть свої культурні цінності, переконання, філософія та традиції стосовно розвитку нової сфери життя підлітка.

В той час, як у наших стосунках щось змінюється, необхідно зберегти найважливіше й пам'ятати про головне - про те, що підліток потребує дорослої людини, яка активно залучена та зацікавлена в його житті. Іноді батьки починають віддалятися через ніяковість, яка супроводжує цей перехідний період у стосунках. Нам важливо не забувати про те, що на цьому етапі діти як ніколи раніше потребують нашої впевненої та надійної підтримки й опори.

Для того щоб зберегти можливість відкритого спілкування, нам вкрай важливо навчитися просто слухати, не перебиваючи і не даючи порад. Дозвольте вашим підліткам розповісти про свої злети та падіння, захоплення, занепокоєння та страхи, ревнощі, переживання та образи, уникаючи критики та не висловлюючи своєї думки з цього приводу.

Іноді дитина розповідає нам щось таке, в чому ми, з нашої дорослої точки зору, бачимо ознаки біди, що насувається. Можливо, ми бачимо контролюючу поведінку з боку партнера та передбачаємо, що серце неминуче буде розбито. І тим не менше важливо дуже обережно вислухати дитину та зважити свої слова, якщо виникне бажання дати пораду, оскільки може статися, що наступного разу дитина не захоче говорити з нами відверто, не бажаючи слухати повчання, боячись нашого несхвалення. Ми можемо втратити авторитет в очах наших дітей, якщо вони відчують, що ділитися з нами своїми почуттями та думками небезпечно.

І нарешті зустрічайте цей етап розвитку ваших підростаючих дітей з радістю! Прийміть за належне те, що вони отримують іноді такий нелегкий, але життєво важливий для них досвід, радійте тому, що вони роблять такі важливі кроки до зрілості! Неначе бутони перших весняних квітів, ці романтичні почуття та бажання, що зароджуються, ще такі тендітні та особливо вразливі... Наші діти тільки вчаться жити з цим новим емоційним досвідом. Наша любляча присутність, готовність вислухати та тепла участь навіть в таких складний період часу змін допоможе нашим дітям набути глибокого та здорового коріння.

 

Джерело: http://alpha-parenting.ru/2017/05/01/prishla-vesna-pora-lyubvi/