Автор: Марина Травкова

no run tellНемає тривожнішого для батьків періоду, аніж той, коли їхня дитина стає підлітком.

Ось вона: автономна, але все же залежить від сім’ї. Колюча, але така ранима та чутлива. Копіює поведінку дорослих, але не завжди розуміє, що за цією поведінкою стоїть і до чого призведе. Перші цигарки, перший алкоголь і перший секс. Ваша дитина йде на дискотеку, на пізнє побачення або їде з ночівлею на чиюсь дачу – в світ, де є і погане, і хороше.

Маленька дитина, вдаривши коліно, біжить з плачем до мами – і, здається, що в світі немає нічого природнішого, ніж шукати розради у найближчої людини. Але підлітки часто не хочуть розповідати нічого батькам, навіть у хвилини реальної небезпеки, навіть коли насправді потребують допомоги і знають, що батьки її нададуть. Чому?

Тут винна любов. Вони, підлітки, не такі глухі, як здається, до батьківських переживань. І щоби зайвий раз не тривожити, намагаються впоратися самі. В психології є такий термін «контейнерування» - це вміння вислуховувати та приймати чиїсь емоції, ніби збираючи їх у себе, але не заражаючись ними. Підліток потребує «гарного контейнера» - батьки чи матері, якому можна розповісти, наприклад, що вам сьогодні запропонували в туалеті випити пива і не отримати у відповідь крик і розбірки. Дозвольте своїй дитині говорити вам про все. Спробуйте опанувати себе і вислухати до кінця. Так ви залишитеся з нею в контакті. Так ви матимете змогу дізнатися вчасно і допомогти у разі потреби.

А ще часто підлітки не знають як. Як сказати, з чого почати, які слова добирати.

Підліткам здається, що про окремі речі говорити просто недоречно. Батьки мовчать про таке і я мовчатиму.

В багатьох сім’ях відсутня культура розмовляти про секс і про статеве життя взагалі, не кажучи вже про пов’язані з цим ризики. Тому для деяких батьків сексуальна освіта своєї дитини зводиться до залякування та спроб втримати дитину дома. Але як би ми не намагалися, моменту, коли син чи донька все ж таки підуть на дискотеку до ранку чи ночуватимуть в іншому місці, не уникнути. І тому важливо заздалегідь попередити неприємне та страшне: сексуальне насильство та аб‘юз.

Якщо ви батьки чи мати, який вже готовий розмовляти на ці теми і котрого готові слухати, ось що важливо зрозуміти: проблема сексуального насильства у нашому суспільстві є системною. Не можна переконати гвіздок заходити глибше у дошку, коли по ньому б’є молоток. Потрібно зупинити молоток. Найкращий спосіб уникнути насильство – зупинитися насильнику. Тому не менше, а можливо і більше, ніж з дівчатками, необхідно розмовляти з хлопчиками про те, як не стати насильником.

 

ЩО ВАЖЛИВО ПОЯСНИТИ ХЛОПЧИКАМ

 1. Секс – це те, що стається між двома, коли ті розуміють, що роблять. І лише у разі взаємної згоди. Отже секс з п’яною, нічого не розуміючою, що вона робить, дівчиною – це зґвалтування.
 2. Поговоріть з сином про вік згоди. Про те, що якщо йому 19, а дівчині – 15, то це сексуальні дії з неповнолітньою. І вони передбачають кримінальну відповідальність.
 3. Багато дівчат прагнуть подобатися юнакам, але при цьому вони не обов’язково хочуть сексу. Як би вони не поводилися, в наскільки коротких спідницях би не з’являлися, сам по собі одяг та загравання – це скоріше запрошення до комунікації, але не до сексу. Тому «танцювала, фліртувала і цілувалась» не дає права чогось вимагати і вважати, що дівчина згодна на все.
 4. Розкажіть сину про простий факт фізіології, про який знають навіть не усі дорослі: фізіологічне збудження та готовність до сексу не у всіх жінок проявляються однаково. Це означає, що орієнтир з порнофільму «вона вся змокла» не означає ні бажання, ні готовності до сексу, а як раз може буте реакцією на стрес в конкретній ситуації. Для того, аби зрозуміти, чи хоче дівчина сексу з вами, - просто запитайте.
 5. До речі, про порнографію. На жаль, багато підлітків отримують свої знання саме звідти. Розкажіть синові, що порнофільми далекі від реального життя. І не все, що там демонструють, може сподобатись дівчині.
 6. Поговоріть про безпечний секс. Про те, що міф «займатися сексом у презервативі – це нюхати квіти в протигазі» давно застарів. Секс-індустрія не стоїть на місці, і зараз презервативи роблять з тонкого, але міцного матеріалу. А ще сьогодні маємо надзвичайно високий рівень ВІЛ-інфікованих, не рахуючи інших захворювань, що передаються статевим шляхом. Додайте до цього відповідальність стати батьком. Впевніться, що підліток розуміє, що контрацепція є важливою частиною життя.
 7. Нарешті, обговоріть з ним, що секс – це не самоціль і не приз, що це задоволення, яке має бути взаємним. Що до нього не обов’язково прагнути за компанію і що він не робить нікого дорослим.
 8. Розкажіть і синові, і доньці про просте правило «Ні – біжи – розкажи». Потрібно промовити чітко і зрозуміло «Ні» у відповідь на домагання. Негайно «біжи» - йди від цієї людини, не намагайся переконувати чи сперечатися. І «розкажи» - відразу ж розкажи про те, що сталося, людині, якій довіряєш. Сором’язливість тут недоречна. Домовтеся з дитиною про спеціальне кодове слово, яке вона зможе сказати, коли ви їй зателефонуєте, і це буде для вас сигналом, що за нею потрібно їхати та виручати.

 

ЩО ВАЖЛИВО ПОЯСНИТИ ДІВЧАТАМ

 1. Поясніть своїй доньці, що насильники – це не якісь там особливі люди. Вони нічим не відрізняються від усіх інших і можуть навіть виявитися тими, кого ви знаєте і кому довіряєте: друзями друзів, знайомити батьків. Необхідно бути обережною навіть, якщо перебуваєш у компанії знайомих. А ще краще повідомити когось із близьких, де будеш перебувати. Про всяк випадок.
 2. Домовтеся з донькою, що вона завжди може надіслати вам певне повідомлення, після якого ви відразу виїжджаєте на допомогу.
 3. Розкажіть, що з сексуальними домаганнями стикаються багато жінок. Тому вміння казати «ні» - чітко, ясно, голосно і без посмішки – дуже важлива навичка. Що ввічливість та слухняність, які намагаються виховувати у дівчатах, тут недоречні.
 4. Розкажіть дівчинці, що, на жаль, деякі хлопці вважають, що дівчину на сексу необхідно вмовляти. Тому, якщо хтось тисне на неї та намагається змусити – має спрацювати правило «Ні – біжи – розкажи».
 5. Застерігайте доньку від агресивних, наполегливих і завжди впевнених у своїй правоті юнаків. Хлопців, котрі в принизливій та зневажливій формі говорять про жінок. Навіть якщо особисто вашій дочці цей юнак заявляє, що вона не така. Що ревнощі – це зовсім не ознака обожнювання, а ознака його невпевненості у собі і бажання контролювати вас, а це риси майбутнього, якщо не насильника, то домашнього тирана.
 6. Попросіть доньку бути обережною з п’яними та людьми, які взагалі погано себе контролюють.
 7. Поговоріть з нею про довіру. Дуже багато підлітків незатишно почуваються на вечірках, але піти їм заважає солідарність з однолітками та бажання бути як усі. Поговоріть про те, що варто частіше прислухатися до себе.
 8. Поведіть дівчинку на курси самооборони для жінок чи крав-магу (різновид рукопашного бою). Багато дівчат розгублюються, коли вперше стикаються з фізичним впливом, тому навичка мобілізуватися та дати відповідь буде точно не зайвою.

________________________________________________

Так, макіяж, високі підбори та короткі спідниці можуть привернути увагу, але статистика невблаганно демонструє, що постраждалими від сексуального насильства стають незалежно від зовнішнього вигляду, віку чи часу доби. Тому найважливішою превентивною мірою є виховання у дівчинки поваги до її особистих кордонів. Так само як і у хлопчиків. Як? Власним прикладом.

Коли ваша дитина кричить «ні» та хлопає дверима кімнати перед вашим носом, згадайте про те, що це уміння стане їй у нагоді в житті. Ніколи не вривайтеся, а постукайте та запитайте дозволу увійти. Намагайтеся почути її «ні» і почуйте її саму – і тоді ваша дитина у майбутньому скоріше відфільтрує потенційних насильників, котрі намагаються порушити кордони. І це найкраще, що можна зробити для дитини.

 

Фото: https://www.existential-psy.ru/

Джерело: https://mel.fm/otnosheniya-v-semye/589641-violence

________________________________________________________________________________________

Інші статті за темою: