Навесні Фонд ООН у галузі народонаселення провів опитування щодо сприйняття домашнього насильства в українському суспільстві і міфи, якими це явище наповнене.

Відповіді на прості питання про виправдання насильства, його різновиди та родини, які “більш схильні до насильства” все ще залишаються не такими однозначними.

Трохи фактів:

  • 49% населення не знають як розпізнати економічне насильство;
  • 32% українців вважають, що насильство найчастіше трапляється в недостатньо забезпечених сім’ях;
  • 48% українців вважають, що жінка не може зазнати сексуального насильства з боку чоловіка, з яким перебуває у шлюбі або зустрічається;
  • Кожен четвертий українець (32% чоловіків та 20% жінок) вважає, що фізичне насильство чоловіка проти жінки в деяких випадках можна виправдати;
  • Майже кожен третій український чоловік був свідком фізичного насильства з боку батька або вітчима по відношенню до матері.

У новій серії роликів ви побачите, що насправді таке ставлення до домашнього насильства - наслідок міфів та вигадок! Кожний новий ролик покаже частину історії однієї родини.

 

Міф 1. У шлюбі не буває сексуального насильства.

Реальність: Сексуальне насильство - це злочин, якому немає місця у стосунках між людьми, і не важливо, одружені вони чи ні. Статеві контакти мають відбуватися за згодою обох партнерів, бути прийнятними та бажаними для обох. Якщо статевий контакт відбувається з примусу, в небажаній формі, партнер залякує, принижує чи ображає – це насильство.

 

Міф 2. Насильство – це тільки про побої.

Реальність: Окрім фізичного насильства не менш небезпечними є психологічне, економічне та сексуальне насильство. Зокрема, економічне насильство часто ховається за маскою турботи: партнер наполягає на відсутності необхідності працювати чи навчатися, проте потім з'являється тотальний контроль, звітування використаних коштів та приниження. Більше того, відсутність економічної незалежності є однією із головних причин замовчування та прийняття фізичного насильства.

 

Міф 3. Б’є – значить любить. Усі так живуть.

Реальність: Насильство однієї людини щодо іншої – це не норма, а протиправні дії, яким немає виправдання. Шукаючи пояснення насильству багато постраждалих роками не звертаються за допомогою, що погіршує ситуацію та може мати важкі психологічних наслідків. Життя в постійному страху і стресі призводить до втрати впевненості, формування низької самооцінки та різного роду нездужання.

 

Міф 4. Домашнє насильство існує лише у «неблагополучних» сім’ях.

Реальність: Домашнє насильство не має соціальних меж. Воно трапляється у всіх соціальних групах незалежно від рівня освіти і доходів.

 

Міф 5. Потрібно терпіти заради дітей.

Реальність: Діти, які ростуть у повній сім'ї і бачать насильство, страждають набагато більше за тих, хто зростає з одним із люблячих батьків у гармонійних стосунках та родинному спокої. Діти, які є свідками насильства між батьками чи близькими родичами, навіть якщо фізично уникають його, страждають душевно. Це негативно впливає на їхній емоційний стан, взаємовідносини з однолітками, навчання.

 

Нагадуємо, що Інформаційна кампанія «Розірви коло» – це частина масштабної програми UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні», яка має на меті підтримати процес зміцнення національних механізмів запобігання і реагування на ґендерно зумовлене насильство. Програма реалізується у 12 областях України за підтримки урядів Великої Британії, Канади та Естонії.

 

Джерело