Research Zhinichyi konsortsiumДослідження передумов запровадження нової практики опитування дитини, яка постраждала від сексуального насильства було проведене Жіночим консорціумом України за підтримки БІСЕ (Міжнародного католицького бюро дитини) у 2015 році. Дані дослідження засвідчують , що є нагальна потреба захисту дітей, які потерпіли від сексуального насильства шляхом створення дружніх практик опитування дитини у процесі кримінального провадження.

У випадку відкриття кримінального провадження, здійснення досудового слідства та передачі матеріалів до суду на практиці дитина має дати свідчення щонайменше тричі, оскільки обов’язковими є допит слідчим потерпілої особи для встановлення обставин скоєння злочину і висунення обвинувачення винній особі, опитування під час психолого-психіатричної експертизи у випадках розбещення або опитування під час судово-медичної експертизи та свідчення в суді. Разом з тим, як свідчать результати дослідження, здебільшого кількість опитувань значно більша, і бували випадки, коли дітей опитували понад 100 разів.

Така ситуація є неприпустимою, оскільки призводить до зайвої травматизації дитини, адже кожна нова розповідь про події – це нове її переживання. В ході опитувань з’ясувалося, що більшість українських спеціалістів (слідчих, суддів тощо) не підготовлені для опитування дітей, які постраждали від сексуального насильства.

Багато європейських країн уже довели можливість запровадження дружньої практики опитування дитини: коли вона лише один раз приїжджає до спеціального приміщення і дає необхідні свідчення. Мультидисциплінарні команди, які працюють у цих приміщеннях, мають можливість провести відповідне опитування дитини, здійснити психолого-психіатричну та судмедекспертизу на місці. Свідчення, які надає дитина, фіксуються відповідним чином, що дає можливість використовувати отриману інформацію в судах.

Автори дослідження глибоко переконані, що в Україні існують усі необхідні умови для запровадження дружньої практики опитування дітей, і сподіваються, що цей звіт посприяє цьому процесу.

Завантажити дослідження

 

Джерело: http://wcu-network.org.ua/ua/Zaxist_prav_dtei/publications/Dosldzhennja_peredumov_zaprovadzhennja_novoi_praktiki_dopitu_opituvann