Європол у травні 2017 р. опублікував звіт із питань сексуального примусу та шантажу дітей з використанням мережі Інтернет як виду злочину проти дітей. У звіті наведена точка зору правоохоронців на це небезпечне явище і рекомендації щодо дій.
Мета звіту є подвійною: підвищити усвідомлення того, що явище СПШДІ є однією з найбільш небезпечних загроз для дітей в мережі Інтернет і зробити внесок у публічне обговорення питань ефективного реагування на нього, особливо що стосується механізмів повідомлення та підтримки в країнах-членах ЄС.
Деякі ключові висновки, наведені у звіті:
- Існують дві основні мотивації для сексуального примусу та шантажу дітей через мережу Інтернет: сексуальна та фінансова. Неповнолітні є жертвами обох цих мотивацій, проте сексуальне задоволення злочинця, очевидно, є основним мотиваційним чинником. Злочини з фінансовою мотивацією скоюють переважно організовані злочинні групи, які локалізовані за межами Європейського союзу.
- Одним із головних чинників, який обмежує сьогодні здатність оцінювати справжню сутність явища сексуального примусу та шантажу дітей онлайн і боротися з ним, є брак спільного розуміння зацікавленими сторонами, такими як законодавча і судова системи, правоохоронні органі, неурядовий сектор, а також засоби масової інформації.
- Сексуальний примус та шантаж дітей через мережу Інтернет як новий вид злочину, що з’явився в цифрову еру, є недостатньо дослідженим. Прогалини в дослідженнях обмежують здатність формувати стратегії та програми втручання, що базуються на фактах – як на рівні виявлення нових випадків, так і розроблення відповідних механізмів повідомлення, законодавчих актів і стратегій для запобігання злочинам та реалізації втручань, які враховують потреби жертви, правопорушника та інших груп зацікавлених осіб.
- У контексті профілактичного втручання спостерігається брак просвітницьких програм, які пояснюють характеристики сексуального примусу та шантажу дітей онлайн та аналізують основні елементи цього явища.
- Механізми повідомлення мають використовувати багатодисциплінарний підхід у формі перехресних повідомлень за участі різних сторін. Відмінності в цілях таких сторін, особливо відсутність зв’язку між механізмами повідомлення та програмами підтримки, ускладнюють узгодженість і знижують ефективність дій у цій сфері.
Завантажити звіт (англійською)
Завантажити звіт (українською)
Джерело: www.europol.europa.eu
Дивіться також за темою соціальний відеоролик: