sextingЯк батьки, ми розуміємо, що даємо дітям смартфони для того, щоб завжди знати, чи все у них в порядку. Але для підлітків - це ключовий інструмент соціального життя. Багато тільки дивляться відео на YouTube або спілкуються в соцмережах, але коли фотокамера завжди при тобі, а людина, яка дуже подобається просить прислати «голу фотку», то навіть самі розсудливі підлітки можуть потрапити в пастку секстингу. Зрозуміти, навіщо це дітям і як з цього вибратися, радить психолог і експерт з кібербулінгу Джордан Фостер.

Що таке цей «секстинг»? Сам термін складається з двох слів: «sex» + «texting», тобто ваше фото в оголеному вигляді, відправлене іншій людині в повідомленні.

Навіщо?

Треба сказати, що хлопчики і дівчатка по-різному пояснюють собі секстинг, як, власне, і відносини взагалі в цьому віці. Хлопчики хочуть визнання серед друзів, а дівчатка - серед хлопчиків. Тому найчастіше це саме хлопчики чинять тиск на дівчаток, умовляючи їх надіслати свої «голі» фото, щоб пред'явити потім як доказ власної «крутості». Але це не єдиний сценарій. Трапляється і так, що дівчатка просять хлопчиків надсилати відверті фотографії, щоб використовувати це як інструмент буллінг.

Наслідки

Наслідки донести до дітей дуже складно. По-перше, мало хто знає, як проблема секстингу регулюється в правовому полі. Але ж ст. 31 Конституції України та ст. 306 Цивільного кодексу України гарантує таємницю листування та іншої кореспонденції. І фактично публікація і будь-яке інше оприлюднення переписки можливі лише за згодою всіх її учасників.

А, по-друге, далекосяжних наслідків для розвитку особистості діти просто не в змозі побачити. Цивільний кодекс України, зокрема, передбачає необхідність наявності згоди людини, зображеного на фотографії, на публічний показ фотографій з її зображенням. У США ж, наприклад, в штаті Вашингтон незаконно знімати і поширювати оголені фото осіб, які не досягли 18-річного віку, в інших штатах - до 16 років, інакше це кваліфікується як поширення дитячої порнографії. Так що слід вивчити закони на вашому місці проживання і пояснити дитині, якими можуть бути наслідки за «невинні» фото.

По-третє, діти не завжди розуміють, що їхні фото майже гарантовано будуть завантажені в інтернет і поширяться зі швидкістю світла. Вони думають, що надсилають фото всього лише одній людині, але в лічені хвилини, це фото або відео можуть побачити сотні людей. А за допомогою програми розпізнавання особи хто завгодно може дізнатися, хто на фото, де живе, де вчиться, може почати шантажувати або переслідувати. Найчастіше для секстингу підлітки використовують Snapchat, тому що вони впевнені, що там зображення зітреться, а вони відразу дізнаються, чи зробив одержувач скріншот їх повідомлення. Але це не завжди так, є хитрощі, які допомагають зробити скріншот непомітно для відправника.

Як говорити про це з дочкою

Розмова з дівчатками - зовсім не те, що розмова про це з хлопчиками. Тут недостатньо сказати «не роби цього». Потрібно говорити відкрито і часто саме про тиск, який на дочку можуть робити інші люди, щоб отримати її фото. Задайте їй питання: «А як би ти себе відчувала, якби знала, що це зображення буде переслано іншим людям?» Або «Ти впевнена, що абонент не покаже або не пошле твоє фото комусь ще?» А якщо ваша дочка наполягає на тому, щоб якийсь хлопчик прислав їй своє фото, то попросіть її пояснити причини: «Навіщо тобі фото голого тіла цього хлопця, що ти з цим зображенням збираєшся робити?»

Як говорити про це з сином

Молодим хлопцям дійсно складно вибирати між тим, що правильно, і бажанням виглядати круто перед друзями. Вони можуть розуміти, що просити у когось оголене фото, а потім пересилати його комусь іншому - це велика помилка. Але розуміння цього факту відступає перед спокусою показати себе найпопулярнішим серед дівчаток або самим сексуально активним. У розмові з сином обов'язково підкресліть момент про правову відповідальність за поширення чужих оголених фото. А якщо у хлопчика просять оголені фото, то запитайте його, наскільки воно того варто в світлі можливих наслідків.

Що робити батькам

Якщо ситуація вийшла з-під контролю і фото вашої дитини вже в мережі, перше, що потрібно зробити, це написати адміністрації соцмережі і попросити видалити зображення. Далі - звернення в кіберполіцію. Дітям треба постійно повторювати, що потрібно триматися подалі від секстингу і тих, хто просить прислати оголені фото, точно так же, як ми переконуємо їх триматися подалі від алкоголю і наркотиків. Адже будучи більш імпульсивними, ніж дорослі, підлітки не бачать, яку небезпеку приховують у собі ці дії. Говоріть також про те, як мінімізувати шкоду, якщо вже вони вирішили відіслати комусь своє фото: краще, якщо на фото буде не видно обличчя, наприклад. Але це не означає, що ви їм даєте «добро» на подібну поведінку, це просто попередження такого явища, як порнопомста, а також серйозних емоційних травм в разі неконтрольованого поширення зображень.

 

Джерело: https://changeonelife.ua/ua/news/goli-fotki-navicsho-pidlitkam-seksting-i-yak